Facebook Artık Düşünceleri Okuyabilecek

Categories TeknolojiPosted on

Devrimsel bir hareketle internet ortamına giren ve günümüze kadar yapmış olduğu başarılı tırmanışlarla sürekli kendinden bahseden Facebook’tan yine devrim niteliği yaratacak bir özellik olan düşünceleri okuyabilme ile ilgili bu konumuzda sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Facebook güvenli anahtar özelliği ile yine gündeme oturan Facebook, geliştirmiş olduğu ve halen geliştirilmeye açık bir şekilde devam edilen güvenli anahtar özelliğiyle kullanıcıları yine etkilemeyi başarmıştı. Şimdilerde ise teknolojide devrim yaratacak olan yeni bir özellik yaratmaya çalışan Facebook, düşünce okuma teknolojisi özelliği ile kullanıcıları yine kendine hayran bırakacak bir çalışma üzerinde yoğunlaşıyor. Yoğun bir mesainin harcanmakta olduğu yeni özelikle kullanıcıların birbirleriyle sadece düşünceleri üzerinden mesaj gönderebileceklerini açıkladı.

Bu özelliğin faaliyete geçebilmesi için Facebook aynı zaman’da beyin dalgalarını analiz edebilen bir çalışma üzerine de yoğun bir mesai harcamaya başladı. Bilim adamlarının da desteklediği beyin dalgaları üzerine elde edilebilecek analiz sonuçları, beyindeki dalgaların çeşitli formatlarda komutlar ile birlikte hayat geçirme projesi kapsamındaki kullanabilirliğini doğruladı. Bilim adamlarının bu çalışmalarını bir adım daha öne taşımayı hedefleyen Facebook, beyin dalgalarıyla kendiliğinden oluşturulabilecek mesajlar göndermeyi planlıyor.

SOSYAL AĞ DEVİ FACEBOOK’TAN DARPA TAKTİĞİ

Bu yeni proje için Building 8 adını taşıyan yeni bir çalışma birimi kuran Facebook, gizli olarak oluşturduğu bu birim içerisinde “brain-computer interface” ismini taşıyan özel bir projeyi hayata geçirmek için önemli bir çalışma sergileyecek. Eğer bu proje gerçekten hayata geçerse artık kullanıcılar sadece beyin dalgalarından oluşabilen düşünceler ile mesajlarını yazabilecekler ve bunları sosyal medya ağı servislerini kullanarak kontrol altında tutabilecekler.

Çalışmalara ilk etapta daha kolay işlemlerden başlanılacak. Örneğin Facebook sistemi dahilinde sörf yapmak, üye olma veya üye girişi yapma sayfaları gibi önemli fakat basit işlemlerden yola çıkarak daha üst seviyeye doğru geliştirilmeyi planlamaktalar. Her ne kadar basite kayan bir özellik olsa da Mark Zuckerberg’in nihai amacı ve tek hayali bunu daha da üst seviyeye tırmandırarak pratik bir şekilde kullanıcılar arasında mesajlaşma olanağını da devreye sokarak bu devrimi gerçekleştirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir