Facebook Güvenli Anahtar Özelliği

Categories TeknolojiPosted on

Dünya genelinde en büyük sosyal ağ olan Facebook, 1 milyardan fazla üye kitlesi ile en popüler ağ olarak büyümeye ve büyümeyle birlikte üyelerine farklı özellikle sunmaya devam ediyor. Durum büyümeyle alakalı olduğundan ötürü sıklıkla güvenlik üzerine yatırım yapmaktan kaçınmayan Facebook, halen geliştirmekte olduğu ve üyelerine sunduğu Facebook güvenli anahtar özelliği sayesinde daha kapsamlı bir etken yaratmayı düşünüyor. Bu konu ile alakalı olarak Facebook güvenlik ekibi tarafından verilen söylemde yeni bir güvenlik sisteminin devreye girdiğini ve bu sistemin halen geliştirilmekte olup, daha üst düzey bir güvenlik kilidi oluşturulacağının altını çizdiler. Facebook son dönemde geliştirmiş olduğu bu güvenli anahtar özelliği artık tüm kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanıma açık bir vaziyette site üzerinden kendilerine sunulmakta.

GÜVENLİ ANAHTAR NEDİR – NE İŞE YARAR?

Güvenli anahtar diye tabir edilen sistem USB Bellek envanterini destekleyen bir Universal 2nd Factor(U2F) olduğu gibi aynı zaman’da bir NFC kartı olarak ta bilinebilmektedir. Bu duruma dayalı olarak Facebook hesabında yer alan güvenlik bölmesini aktif bir hale getirmeniz kaydı ile son kullanıcı olan yani sizin güvenlik kapsamdaki değeriniz daha da etkili olmaktadır. Bu özelliğe desteklerini esirgemeyen ve güvenli anahtar sağlayan Google, GitHub ve Dropbox servislerini de kullanabileceksiniz. Tüm bunlara ek olarak iki şifre birden girerek güvenlik sağlamak yerine artık tek bir şifre doğrultusunda Facebook giriş işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

İki adımlı doğrulama kodu üzerinden sağlanan şifre girişleri yerine daha güvenli ve direkt olarak geçiş sağlayabileceğiniz bu özellik sayesinde Facebook’ta daha güvenli zamanlar geçirerek kaygısız bir şekilde girişlerinizi sağlayabilirsiniz. Bu özelliğin güncel olarak sorunsuzca çalışması şuanda sadece Google Chrome ve Opera tarayıcıları kullanıcılara sağlamaktadır. Kısa bir süre zarfında gerek diğer tarayıcılar, gerek ise mobil uygulamalar üzerine geliştirilerek sunulacak olan bu özellik şimdiden kullanıcılar tarafından tam not almış bulunmakta. Facebook, güncellenmeye ve bu kapsamda kullanıcıların hassasiyetini göz önünde bulundurarak daha farklı özelliklerle karşılarına çıkmaya devam ediyor. Sizlerde Facebook güvenli anahtar özelliğini kullanmak için giriş sağlayarak bu önemli özelliği kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir