Instagram’da Satış Yapmak Yasal Mı?

Categories InstagramPosted on

Instagram’da satış yapmak

İşletmelerin 2018’de hayatta kalmak için aktif bir sosyal medya varlığına sahip olması çok önemlidir. Hiçbir sosyal medya pazarlama stratejisi Instagram olmadan tamamlanmadı. Markalar, reklam verenler ve tüketiciler için en iyi platform haline geldi.

Bu platformda 800 milyon aylık aktif kullanıcı var. Ve 500 milyon Instagram profilleri günlük olarak aktiftir. İşte size sürpriz olabilecek başka bir şey:  Instagram hashtag’lerinin yüzde 70’i markalı. Instagram’da aktif değilseniz, rakipleriniz kesinlikle sizden bir tık yukarıdadır.

Zaten bir hesap kurulumuna sahip olanlarınız doğru yolda. Ama sadece bir Instagram profiline sahip olmak mutlaka satışa dönüşmez. Eğer satış yapmak ve Instagram’dan gerçek para kazanmak istiyorsanız, geçerli bir strateji oluşturmalısınız. Bu kılavuz sizi doğru yönde yönlendirecektir.

  • Başarılı bir Instagram pazarlama stratejisine sahip olmanın ilk adımlarından biri, takipçi tabanınızı büyütmektir.
  • Çok sayıda takipçisi olmadan, yazılarınızı görmek için mücadele edeceksiniz. Takipçileriniz olmadan satış üretmeniz kolay olmayacaktır.

Instagram sayfanızı yeni oluşturmuş olanlar için, sıfır ile başlamaktan korkuyor olabilirsiniz. Ama yepyeni bir şirket değilseniz, zaten müşteriniz vardır. Bu takipçileri aramaya başlamak için en iyi yer.

Kullanıcıların markaları  sosyal medyada takip etmesinin en önemli nedenleri şunlardır:

  • Kullanıcıların yüzde 73’ünden fazlası markaları sosyal medyada takip ettiklerini çünkü markaların sunduğu ürün veya hizmetle ilgilendiklerini söylüyor.
  • Mevcut müşterileriniz markanızla ilgileniyor. Onlara profilinden bahset ve seni takip etmelerini isteyin.
  • E-posta lerinize mesaj göndererek işe başlayın. Sadece sizi takip etmeleri için onlara bir teşvik verdiğinizden emin olun.
  • Örneğin, ayda sadece birkaç kez e-posta gönderebilirsiniz. lerinize, daha sık indirimler ve promosyonlar görmek istiyorlarsa onları Instagram’da bulacağını söyleyin.
  • Bu stratejiyi kullanırsanız, bu sözle takip ettiğinizden emin olun.
  • E-posta lerinize ulaşmanın yanı sıra, web sitenizde bir Instagram rozetine sahip olabilirsiniz. Instagram profilinizi de tanıtmak için diğer sosyal medya kanallarınızı kullanın.
  • Bu adımları attıktan sonra, daha fazla takipçisi elde etmenin başka bir yolu da diğer insanları takip etmektir. Bu, rastgele kullanıcıları takip etmeyin.
  • Hedef kitlenize uyan takipçileri bulun. Yeni potansiyel müşteriler oluşturmaya ve satışları artırmaya geldiğinde bu en iyi bahistir.

Hedef pazarınıza uyan insanları nasıl buluyorsunuz? Bu biraz zor ve biraz çaba sarf etmeniz gerekecektir. Fakat bu Instagram üzerinde yapılan satış pazarlama stratejilerinin yasal olup olmadığına dair sorular ortaya çıkmaktadır. Gerçekten de Instagram üzerinden yapılan satışlar yasal mıdır, inceleyelim.

Instagram’da satış yapmak yasal mı?

Instagram hesaplarının satın alınması ve satılması konusunda oldukça fazla şey duymuş olabilirsiniz. Gerçekten de, insanlar iyi bir miktar para için Instagram üzerinden satış/pazarlama yapılmaktadır.

Pazarlamacılar arasında oldukça popüler bir alışveriş oldu. Ve bir Instagram hesabının kullanıcının görünürlüğünü ve takibini büyük ölçüde artırabileceği göz önüne alındığında, ne harika bir fikir. Kalan soru, Instagram hesaplarında herhangi bir ürünü satmak yasal olup olmadığıdır.

Sosyal medya hesaplarının alımını ve satışını yasaklayan yasalar yoktur. Bir kullanıcı Instagram’a kaydolduğunda, tüzüğün ilk cümlesi, hesap sahibinin hesabının tüm etkinliklerinden yalnızca kendisinin sorumlu olduğunu ve Instagram’ı kullanarak, bunların atanmayacağını, lisans verileceğini, aktarılmayacağını veya satılmayacağını kabul ettiklerini belirtir. Kendi hesapları, kullanıcı adı, takipçileri ve diğer herhangi bir kişiye ait hesap hakları. Ayrıca, çalışanlar ve çalışanları için Instagram hesaplarını oluşturma yetkisi olan kişiler dışında herkes başkaları için hesap oluşturma iznine sahip değildir.

Yani Instagram için kaydolduğunuzda, hesabınızı satmayacağınızı kabul edersiniz. Bu nedenle, hesabınızı devam ettirip satsanız bile, herhangi bir yasal kanunu ihlal etmeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir