Laptoplarda Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır

Categories TeknolojiPosted on

Bizlere kolaylık ve rahatlık sağlayan dizüstü bilgisayarlar, her ne kadar böylesi bir durum rahatlığını sağlasa da aslında farklı sorunlarda çıkarabiliyor. Masa üstü bilgisayarlarda var olan birtakım özelliklerin dizüstü bilgisayarlarda yeterli olmadığı ve bu konuda oldukça şikayetin bulunduğunu da belirtelim. Özellikle de ses konusunda düşük seviye ses olanağını sunan dizüstü bilgisayarlarda ister bilgisayar üzerinden veya dilerseniz internet üzerinden müzik veya film izlediğinizde ses durumunun oldukça düşük olduğu gerçeği ile ilgilidir. Bizlerde bu durumu göz önünde bulundurarak dizüstü bilgisayarlarda ses kalitesi nasıl arttırılır ile ilgili önemli bilgiler üzerine araştırmalar yaparak en iyi sonuçları sizler için sunduk.

İşletim Sistemi ve Uygulama Ayarları

Ses kalitesini arttırmak adına öncelikli olarak kullanmakta olduğunuz uygulamalardan yola çıkarak aktif olarak geliştirme seçeneklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Başlangıç olarak uygulamalarınızın ayarlarına göz atarak karşınıza nelerin çıkabileceğine göz atmanız gerekiyor. Buna örnek verecek olursak; Mac veya Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Spotify uygulamasında bulunan seçenekler menüsüne erişim sağlayarak burada bulunan Premium üyeler için hazırlanmış yüksek seviyedeki seçenekleri görebilirsiniz. iTunes içerisinde ise bu konuda öncelikli olarak Tercihler bölümünü seçerek buradan da Çalma ve Oynatma alanına erişim sağlayın. Bu bölümdeki ses geliştirici alanının seçili halde aktif olduğunu doğrulayın. Ek olarak ses geliştirici alanına ait sürgüyü oynatarak dilediğiniz kalitede ses düzeneğini keyfinize göre ayarlayabilirsiniz.

Donanımsal Değişiklikler

Dizüstü bilgisayarlar donanımsal özellik olarak kötü performanslara sahip olabiliyor. Özellikle de ses gibi etkenlerde kötü bir performans içeren dizüstü bilgisayarlar için etkili çözüm olarak kulaklık tercihi yapılabilir. Bununla birlikte dilerseniz mini hoparlörler satın alarak da bu sorunu giderebilirsiniz. Ses sorununa çözüm olarak tercih edeceğiniz kulaklıklarda da problemler yaşayabilirsiniz. Her kulaklık istenilen desibele yönelik iyi bir performans sağlayabiliyor. Bunun için marka, model ve performans üçgeni içerisinde ses kalitesini beğendiğiniz bir kulaklık satın almak daha mantıklı olacaktır. Bu duruma ek olarak kablolardan hoşnut değilseniz, günümüzde Bluetooth teknolojisi ile hazırlanmış kulaklıkları da tercih ederek bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir