Pinterest Arama Nasıl Kullanılır?

Categories PinterestPosted on

Pinterest bir arama ve keşif aracıdır. Kullanıcılar belirli fikirleri, ürünleri ve hizmetleri etkin bir şekilde arayabilir veya ev akışlarına göz atarak fikirleri pasif olarak keşfedebilir.

Bir kullanıcı arama çubuğunu arama çubuğuna yazdıktan sonra, Pinterest arama ağı reklamları gösterilir. Örneğin, mutfağınızı yeniden düzenlemeyi planlıyorsanız, arama çubuğuna “mutfak tadilat fikirleri” yazabilirsiniz. Pinterest, bir anahtar kelime olarak “mutfak tadilat fikirlerini” kullanan organik ve ücretli iğneler (resimler) karışımını gösterecektir.

Google arama reklamlarından farklı olarak, Pinterest arama ağı reklamları sadece ilk birkaç sonuçta gösterilmez. Bunun yerine, düzenli organik iğneler boyunca birbirine karıştılar. Tanıtılan bir pim ve normal bir pim arasındaki tek fark, alt kısmında bulunan “Tarafından Geliştirilen” metindir. Arama için vazgeçilmez unsur reklamdır.

Pinterest arama nasıl kullanılır?

Pinterest arama reklamları, yalnızca ideal müşterinize ulaşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda satın alma karar süreci üzerinde de erken bir etki yaratır. Bir Pinterest araştırmasına göre, Pinterest’teki arama terimlerinin yüzde 97’si markasızdır. Bu, Pinterest arama kullanıcılarının dikkat aşamasında oldukları ve yeni fikirlere ve markalara açık oldukları anlamına gelir.

Dahası, Pinterest’teki alıcıların amacı son derece yüksektir. 2017 Pinterest kategorisi kullanım çalışmasına göre, pinners’in yüzde 93’ü alışveriş yapmayı planlamak için Pinterest’i kullanıyor ve iki kişiden biri terfi edilen bir pini gördükten sonra bir satın alma işlemi gerçekleştirdi. Reklamların bir kullanıcının haber akışını kesintiye uğratmak için tasarlandığı diğer platformlardan farklı olarak, Pinterest kullanıcıları platformda ürün ve hizmetleri etkin bir şekilde araştırmaktadır.

Pinterest arama reklamları oluşturmak kolay ve nispeten ucuzdur. Platform oldukça sezgiseldir, bu yüzden arama pazarlaması deneyimi gerekli değildir. Bu yalnız, Pinterest arama reklamlarını yoğun pazarlamacılar ve küçük işletme sahipleri için ideal hale getirir.

# 1: Pinterest arama reklamlarınız için hedef ve kampanya yerleşimini seçme

Bir Pinterest arama reklamı oluşturmak için ana ekranınızın sol üst köşesindeki Reklamlar’ı ve ardından Reklam Oluştur’u tıklayın. Bir Pinterest arama reklamı oluşturmak için, Reklamlar’ı tıklayın ve Reklam Oluştur’u seçin. Bir sonraki ekran, kampanyanızı oluşturduğunuz yerdir. Facebook reklamlarına aşina iseniz, Pinterest reklamları üç düzeyden oluşan benzer bir yapıya sahiptir: kampanya, reklam grubu ve pim. Kampanya düzeyinde ilk adım, reklam kampanyanız için hedefi (nihai hedef) seçmektir.

# 2: Pinterest arama reklamlarınız için hedefleme ayrıntılarını seçme

Bir sonraki ekran, reklam kampanyanızla kimi hedeflemek istediğinizi seçtiğiniz reklam grubu düzeyini açar. Bir kampanyada birden çok reklam grubunuz olabilir, ancak bir seferde yalnızca bir reklam grubu oluşturabilirsiniz.

İlk reklam grubunuzu kurmak için reklam grubunu adlandırın, bunun için bir plan seçin ve günlük bir bütçe belirleyin. Reklam grubunu adlandırın, bunun için bir program seçin ve günlük bir bütçe belirleyin.

Ardından, arama sonuçlarında reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimeleri gireceğiniz Anahtar Kelime Ekle bölümüne gidin. Reklamlarınızın hangi aramalarda görüneceği konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, anahtar kelimelerinize özel tanımlayıcılar ekleyebilirsiniz:

  • Geniş eşleme: anahtar kelime
  • Cümle eşleme: “anahtar kelime”
  • Tam eşleme: [anahtar kelime]
  • Negatif eşleşme: -keyword

Bu tanımlayıcılar, belirli aramaların ideal müşterinizi üretmeyeceğini biliyorsanız yardımcı olur. Özel ahşap mutfak tabloları oluşturuyorsanız, reklamlarınızın, kendiniz içeren DIY (kendiniz yapın) içeren aramalarda görünmesini istemezsiniz. Bu örnekte, do-it-yourself çözümleri arayan herkesi hariç tutmak için, anahtar kelimelerinize “-diy” ifadesini eklersiniz.

Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri girmeyi tamamladıktan sonra, hedeflemek istediğiniz coğrafi konumları, dilleri, cihazları ve cinsiyetleri seçin.Bu işlemleri takip ederek, Pinterest aramayı kullanımı görmüş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir