Pinterest Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Categories PinterestPosted on

Pinterest nedir?

Pinterest’i web tabanlı bir pinboard veya bülten tahtası gibi düşünebilirsiniz, ancak daha fazla organizasyonel işlevsellik sunar. Bunu bir yer imi aracı olarak da düşünebilirsiniz.

Kullanıcılar genellikle web üzerinde bulduğu resimleri (veya Pinterest’in kendisinde) farklı panolara (resim koleksiyonlarını sınıflandırmak için kullanılır) sabitler veya kaydeder. Pinterest’te kaydedilen görüntülerin çoğu tıklanabilir ve bulundukları orijinal web sayfasına yeni bir sekmede açılır. Örneğin, Pinterest tarifler için çok popüler bir araçtır. İnsanlar lezzetli görünümlü yemeklerin resimlerine göz atabilir, iyi görünen ve üzerine tıkladıklarında doğrudan tariflere yönlendirilebilecek bir resme tıklayabilirler. Ayrıca daha sonra erişebilmeleri için kendi tarif tahtalarına da kaydedebilirler.

Ne işe yarar?

Pinterest de bir sosyal ağdır. Kullanıcılar birbirlerini sevme, yorumlama, birbirlerinin eşyalarını yeniden kaydetme ve özel mesajlaşma yoluyla birbirleriyle etkileşime girer. Pinterest tamamen ücretsizdir, ancak diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Nasıl kullanılır?

1.Hesap oluşturun

Bir e-posta ve şifre ile Pinterest.com’da ücretsiz bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızdan bir tane oluşturmayı seçebilirsiniz.

Adının, yaşınız, cinsiyetiniz, diliniz ve ülkeniz gibi birkaç ayrıntıyı doldurmanız istenecek. En az beş kategoriyi seçmeniz için size talimat vermeniz gerekir. Böylece, Pinterest, ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş iğneler göstermeye başlayabilir.

2.Profilinizle tanışın

Ana Sayfa: Halihazırda takip ettiğiniz kullanıcılar tarafından kaydedilen en son iğneleri ve kaydettiğiniz şeyleri temel alan yeni önerileri burada bulabilirsiniz.

Takip etme: Yalnızca takip ettiğiniz kullanıcıların sabitlemesini görmek istiyorsanız, bu sekmeye gidin.

Keşfet: İğnelendirilecek şeyler ve takip edilecek kullanıcılarla ilgili yeni fikirler bulmak için, yalnızca ev beslemenize yapışarak keşfedemeyeceğiniz şeylere göz atmak için Keşfet sekmesini kullanın.

Adın ve profil resminiz: Profilinize gitmek için bunu istediğiniz zaman seçin. (Henüz profil resmi kurmak değil varsa, tıklayarak yapabilirsiniz üç noktayı, sağ üst köşede seçerek Ayarları düzenle açılır menüden ve giderek Profil soldaki menüde.)

Mesajlar: Bu küçük konuşma balonu simgesiyle işaretlenir . Takip ettiğiniz kullanıcılarla özel mesajlar gönderip alın ve sizi takip edin.

Bildirimler: Bu, zil simgesini işaretler. Etkileşimler ve öneriler burada açılır.

Ayarlar:  Bu üç nokta ile işaretlenmiştir. Ayarlarınızı değiştirmek veya hesabınızı yükseltmek için seçin. Profilinize daha yakın, ayrıca dört sekme göreceksiniz:

Panolar: Oluşturduğunuz tüm pinboardları görüntüler.

Pimler: Son zamanlarda sabitlediğiniz tüm şeyleri görüntüler.

Denemeler: Kendiniz için denediğiniz tüm pimleri ve geri bildiriminizi bırakın.

Konular: Bunlar, ilgi alanlarınıza göre takip edebileceğiniz önerilen konulardır.

Artık hesabınızı kurmak için biraz zaman harcadınız ve Pinterest’in nasıl çalıştığına dair kısa bir kavrayışınız var, pimleri panolarınıza kaydetmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu var:

# 1: Pinterest’te Bulduğunuz Pimleri Kaydedin

Pinterest’e göz atarken bulduğunuz bir pimi kaydetmek için, imlecinizi pinin üzerine getirin ve sağ üst köşede görünen kırmızı renkli Kaydet düğmesine tıklayın. Hangi panoya kaydetmek istediğiniz sorulur.

# 2: Bilgisayarınızda veya Web’de Ne Bulduğunuz Üzerindeki Pimleri Kaydetme

Profilinize gidin, Pimler sekmesini veya Panolar sekmesini tıklayın ve pimlerinizin / kartlarınızın en solundaki Pin Oluştur düğmesini veya Oluşturma Kurulu düğmesini bulun.

Pin Oluştur:  Görüntü bilgisayarınızdaysa,  web’e yükleyebilirsiniz. Ancak, iğnelemek istediğiniz şey web üzerindeyse, verilen alana doğrudan URL’yi kopyalayıp yapıştırın ve sabitlemek istediğiniz belirli bir resmi seçebileceksiniz.

Oluşturma Panosu: Farklı panolar oluşturmak ve iğnenizi düzenli tutmak için bunu kullanın. İsterseniz yönetim kurulunuzu isimlendirin ve Gizli (özel) yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir