Samsung Cihazlar için Root Rehberi

Categories TeknolojiPosted on

Samsung marka akıllı telefonlar Android işletim sistemi ile birlikte kullanıcılara ulaşmaktadır. Bu nedenle sisteminize ayak uydurarak uygulama ve diğer birçok istek durumunu Android işletim sistemine yönelik gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Akıllı telefonunuzun ayarlarından tutun ve daha birçok işlem tamamen sistemsel olarak çalıştığından ötürü işletim sisteminiz bu konuda önem kazanmaktadır. Örnek verecek olursak, telefonunuz üzerinde tam bir yetki sahipliğine ulaşabilmek için Root olmanız gerekmektedir. Root işlemleri için ise birtakım ayarları yaparak yetki dahiline ulaşabilirsiniz.

Root Nedir?

Linux tabanlı bir işletim sisteminin eseri olan Root işlemi, tamamen yönetici yetkilerine sahip olabilmek için gerçekleştirilmesi gerekilen bir işlem durumudur. Android de bir tür Linux tabanlı işletim sistemi olduğu için Root izni birçok konu da sizlere gerekli olan işlem nezdi oluşturmaktadır. Root işlemi kapsamında yönetici yetkisini ele aldıktan sonra Android işletim sistemine sahip Samsung cihazınız üzerinden hemen her türlü modifikasyon ve entegre işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Root İşlemmi Garanti Dışı Bırakır Mı?

Root yetkisini gerçekleştirmek isteyen birçok Samsung telefon kullanıcısının korktuğu cevabın sorusu ise “Root garanti dışı bırakır mı” ile ilgilidir. Akıllı telefonunuzu ilk satın aldığınız vakit üretici firmalar tarafından yüklenen Android ile birlikte ROM’da gelmektedir. ROM değiştirmek için ise mecburi olarak Root işlemi yapılmalıdır. Akıllı telefonunuzda yer alan ROM’u değiştirmeniz halinde daha hızlı ve aynı zamanda birçok modifikasyon ekleyebileceğiniz akıllı bir telefona sahip olabilirsiniz. Root işlemi yaparak cihazınızın garanti durumunu bozmamaktasınız. Fakat UnRoot işleminde cihazınızın bozulmasıyla birlikte garanti dışı kalacağı için servis artık ilgilenmeyecektır.

Root İşlemi Nasıl Yapılır?

  • İlk etapta cihazınızın ayarlar menüsüne girmeniz gerekmektedir. Bu yol için “Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar” bölümüne girerek izin verme işlemlerini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.
  • Üstteki işlemden hemen sonra ise cihazınızı kapatın ve “Download Mod”’a erişim sağlayın. Bu işlem için ise “Ses Kısma Tuşu + Home Tuşu + Güç Tuşu” kombinasyonu halinde tuşlara basmak gerekiyor. Karşınıza çıkacak olan ekranda ise “Ses Açma Tuşu” ile bilgisayara bağlanın.
  • Odin yazılımını açın ve hemen ardından cihazınızı bilgisayara bağlayın.
  • PDA bölümünde yer alan Root dosyalarınızı seçerek “Start” tuşuna basın.
  • Cihaz birkaç defa kapatıldıktan hemen sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir