Suya Düşen Telefon için Neler Yapılmalı

Categories TeknolojiPosted on

Akıllı telefonlarımızı her ne kadar kılıf ve cam koruyucu gibi aksesuar ürünleri ile muhafaza etmeye çalışsak da farklı durumlardan ötürü cihazın zarar görmesine engel olamıyoruz. Özellikle de sıvı kaçması ve benzeri durumlarda akıllı telefonlar konusunda ciddi zararlar ortaya çıkabiliyor. Olası suya düşme veya bir bardak suyun cihaz üzerinde dökülmesiyle birlikte o korkunun kullanıcılar üzerindeki etkisi malum. Bizlerde telefon suya düşünce neler yapılmalı üzerine cevaplar arayan kullanıcılar için maddeler halinde açıklamaları konumuz üzerinden sunduk.

Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalı?

  • Suya düşmesiyle birlikte cihazınız kısa devre koruması sayesinde hızlı bir şekilde kapanmaktadır. Cihaz bazı durumlarda kapanamıyor olabilir, bunun için vakit kaybetmeden cihazınızı hızlı bir şekilde kapatın ve pil yapısı çıkarılabilir kapak özelliğiyle mevcut ise hemen pilini cihazdan ayırın.
  • Telefonu sudan çıkardıktan hemen sonra vakit kaybetmeden havlu yardımıyla iyice kurulayın. Cihazınızın dış kısmı iyice temizlenip kuruduktan sonra hemen altta yer alan maddeleri yerine getirin.
  • Cihazın içerisinde yer alan batarya, sim ve hafıza kartı gibi tüm çıkarılabilir parçalarını ayırın.
  • Cihazın iç kısmını kulak temizleme çubuğu veya pamuk yardımıyla temizlemeniz gerekmektedir. İç hazne kısmı için kullanacağınız bez veya havlu sıvıyı içerisine çekemediği gibi, aynı zamanda toz parçacıkları bırakarak farklı sorunlara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle cihazın kurulanırken aynı zamanda temiz olabilmesi için pamuk veya pamuk başlıklı kulak temizleme çubuğunu tercih etmelisiniz. Bir parça pamuk ile tüm sıvıyı çektikten sonra kulak temizleme çubuğu ile cihazınızın ayrıntılı köşelerine kadar derinlemesine silme işlemi gerçekleştirin.
  • Son olarak Silika jel adı verilen ve birçok kişi tarafından anlam verilemeyen bir kurtarıcı tozdan bahsedeceğiz.  Genellikle yeni kıyafetler veya ayakkabı satın aldığınız vakit ufak kağıt paketler içerisinde yer alan tozlar bulunuyor. Bu toz parçacıkları koku, nem ve benzeri kötü durumları emdiği gibi, aynı zamanda sıvı gibi etkileri de çabucak emmektedir. Bu nedenle cihazınızı bir kap içerisine doldurduğunuz silika jeline koyarak tüm sıvıyı çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir