Twitter Lite Ülkemizde Yayına Girdi

Categories TwitterPosted on

Twitter yetkilisi, Twitter Lite hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Twitter Lite uygulamasının Filipinler’deki Google Play Store’daki testi, bu pazardaki Twitter’ın kullanılabilirliğini artırmak için başka bir fırsattır. Filipinler piyasası yavaş mobil ağlara ve pahalı veri planlarına sahipken, sınırlı depolama alanına sahip mobil cihazlar hala çok popüler.”

Ayrıca uygulamayı “bir deneme” olarak nitelendirdi ve Twitter’ın bunu daha fazla pazarda başlatıp başlatmayacağını değerlendirdi. Uygulamanın kendisi, ana Twitter uygulamalarının aynı temel işlevlerinin çoğuna sahip görünüyor.  “Son dakika haberleri, spor skorları ve eğlence güncellemelerinin yanında markalarla ve hükümetinizle etkileşim kurun, işinizi kolayca pazarlayın, hızlı bir şekilde müşteri hizmetleri sunun veya alın ”

Ancak bunların yanı sıra, kullanıcılar için bir veri kıskacını daha az yapacak olan birkaç ayar vardır: örneğin, belirli görüntüleri ve videoları indirmek için seçebilmeniz için medyadan bağımsız bir moda geçebilirsiniz. Gerçekten de, Twitter’ın Lite sürümünü ilk etapta uygulamalara nasıl genişlettiğine işaret eden detaylar şu şekildedir: kullanıcılar sadece uygulamaları kullanmaktan hoşlanmazlar, aynı zamanda platform Twitter’a kullanıcı deneyimini daha fazla incelemek için daha geniş bir araç seti sunar.

Kullanıcılara gerçekte hangi medyayı görmek istediklerini seçme seçeneği gelişmekte olan pazarlar için oldukça önemli bir özelliktir. Twitter, son yıllarda kendini bir medya şirketi olarak yeniden konumlandırdı; örneğin, daha fazla izleyici kitlesini yakalamanın ve bunun yanında reklam vermenin umuduyla canlı etkinliklere yönelik anlaşmalar.

Ancak hizmetin bu tam sürümü, gelişmekte olan pazarlardaki birçok kişi için potansiyel olarak kullanılamaz (ve muhtemelen sinir bozucu) olurdu. Bu nedenle Twitter, bu kullanıcıları daha fazla hizmeti kullanma umuduyla bu kullanıcıları daha az gösterme kararı aldı. Daha yerelleştirilmiş terimlerle daha iyi para kazanabilirsiniz.

İronik olarak, sadece uygulamayı uygulamaya akın eden gelişmekte olan pazar kullanıcıları değil, Twitter Lite uygulamasını kullanan kişi tarafından kanıtlandığı gibi:

Twitter bugün bana Lite web uygulamasının standart uygulamalarında önemli bir ağırlık azaltma sağladığını söylüyor: yüzde 70’e kadar daha az veri kullanıyor, 1MB’dan daha küçük boyutta ve yüzde 30’a kadar daha hızlı açılıyor. Bu arada Android Lite uygulaması, yüklendiğinde “3MB’nin altında” kullanıyor. Twitter, Progressive Web App olarak inşa edilen Twitter Lite web sitesinden ne kadar trafik geldiğini gösteren herhangi bir rakam yayınlamadı. Ancak, Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’nin gelişmekte olan pazardaki ve uluslararası stratejilerdeki önemini vurguladıktan sonra Twitter’ı genişletmek çok da şaşırtıcı değil.

Şirket, şirketin temmuz ayında kazandığı çeyrek dönem kazançlarında “Geçtiğimiz birkaç ay içinde bazı temel işlerde çalışıyoruz ve Twitter Lite bunlardan birini temsil ediyor” dedi. “Hedeflerimizden biri, Twitter’ın dünyadaki herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamak. Ve Twitter Lite tam olarak bu özel hedefe isabet ediyor. Özellikle Hindistan gibi yerlerde, uygulamamızın erişim için çok yavaş olduğunu gördük. Bu nedenle, dünyadaki ağ altyapısının daha maliyetli olduğu alanlar var ve bu pazarlara ve bu ülkelere hizmet verme açısından çok daha iyi olabilirdik. Bu yüzden, kullanım eğilimlerini değerlendirmek için çok yakında, ancak ilk sonuçlarımız gerçekten olumlu görünüyor. ”

ABD dışında kaç kişinin Twitter kullandığını ve Twitter’ın sayısız ve erken dönemdeki çabalarını ve gelişmekte olan pazarlardaki kazanımlarını göz önünde bulundurarak şirket, bu yılın başlarında yapmış olduğu resmi bir Lite web uygulaması başlatmaya geldiğinde oyuna biraz geç kaldı. Ancak, yerel ve olgun pazarlardaki büyümesinde bir duvara vuran sosyal ağlar için, alt uç telefonlar ve ağlardaki kullanıcılar için tasarlanmış bir uygulamaya sahip olmak önemlidir.

Bu rotayı takip eden sosyal sitelerin örüntüsünü görebilirsiniz: LinkedIn, bu yılın başlarında bir Android uygulaması olarak LinkedIn Lite’ı başlattı ve Facebook Lite, şirketin en hızlı büyüyen uygulamasıydı ve şu anda 500 milyon ile 1 milyar arasında bir yerde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir