Twitter Terimleri ve Anlamları Nedir?

Categories TwitterPosted on

Twitter, geçtiğimiz yıl ünlüleri ve dünyayla bağlantı kurup iletişim kurmanın alternatif bir yolu olarak benimsediği ana akım medyayla gerçekten çok uzak bir konumda kaldı. Ve bir sosyal ağ olarak, doğası gereği viral, bu yüzden çevrenizdeki birkaç arkadaş Twitter’a başladığında, tüm daire boyunca yayılma olasılığı yüksektir.

Twitter’da yeni olanlar için, Twitter şartlarının bazılarını anlamak bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu kısa sözlük, farklı tweet’lerde ortaya çıkan ortak ve yaygın olmayan terimlerin birkaçını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Twitter Sözlük – Ortak Terimler

Bunlar, tweet yaparken veya Twitter ile ilgili bir blog yazısı veya makalesi okurken sıklıkla ortaya çıkan terimlerdir. Twitter’da kullanılan günlük jargonun bir parçasıdırlar.

De-Arkadaş: Bu, arkadaş listenizden birisini alma eylemine atıfta bulunan yaygın bir sosyal ağ terimidir. De-Follow Twitter’a özgü bir versiyon.

Dweet: Sarhoşken gönderilen bir tweet.

Hashtag:  Bireysel tweet’i etiketin önünde bir karma kullanarak etiketlemenin topluluk güdümlü uygulaması.

Nudge: Bir kullanıcının durumunu güncellemesini hatırlatan bir eylem. Bunu yalnızca sizi takip eden ve Twitter’a kayıtlı bir cihazı olan bir kişiye yapabilirsiniz.

Retweet (RT):  Retweet tekrarlanan bir tweet’tir. Bazen herkesin orijinal tweet’i görmesine izin vermek için bir cevapta kullanılır. Bir mesajı kendi takipçilerine iletmek için de kullanılır.

Twaffic:  Twitterdaki trafik.

Tweeple:  Twitter kullanıcıları.

Tweeps: Birden çok sosyal ağda arkadaş olan Twitter takipçileri.

Twitosphere:  Twitter kullanıcıları veya tweeter topluluğu.

Twitpocalypse: Bireysel tweetlerin kimlik numaralarının en yaygın veri tipinin kapasitesini aştığı an.

Twitter sözlüğünde ortak terimlere ek olarak, Twitter ile ilgili bir şey olduğunda hemen hemen her şeyin önünde bir “Tw” atmak da nispeten yaygındır.

Twapplications:  Twitter uygulamaları ve Twitter mashup’ları.

Twaiting:  Sırada beklerken veya bir şeyler olmasını beklerken tweet atmak.

Twalking:  Yürürken tweet yapmak için.

Twead:  Twitter okumak.

Twebay:  Twitter’da satılık bir şey koymak.

Tweetheart:  Bir Twitter sevgilim.

Twerminology:  Twitter terminolojisi.

Twis:  Twitter kullanıcısına saygısızlık.

Twittektomi:  Twitter’da bir kişiyi arkadaşına bırakmak veya takip etmek.

Twittastic:  Fantastik Twitter versiyonu.

Twittercal: Belirli bir konu veya topluluk için önemli bir twitter kullanıcısı kitlesi.

Twitterfly:  Twitter’da bir sosyal kelebek.

Twitterish:  Patlaklara eğilimli düzensiz davranış.

Twitterject:  Düşüncelerinizi konuşma akışına dâhil etmek.

Twitterfobe: Twitter’a katılmaktan korkan veya isteksiz olan biri.

Twittertude:  Twitter’da kötü bir tutum.

Twitticisms:  Esprili veya komik tweets.

Twitter kısaltma ve işaretlerin anlamı

@

Twitter’da bir tweet’e veya doğrudan iletiye “etiketlemek” istediğinizde, Twitter kullanıcı adlarını ( @isim gibi ) kullanarak bunlardan söz ederek yapabilirsiniz . Bu konuyu ekleyin ve hesabınızın “Mentions” bölümünde yaptığınız bir bildirim alırsınız. Aslında bu, Twitter’daki kişilerle sohbet etmek için kullanılır.

#

Telefonunuzdaki pound anahtarı olarak Twitter’da bilinirken, bu sembol bir etikettir ve bağlam sağlamak veya kullanıcıların Twitter’da belirli konuları aramasını kolaylaştırmak için bir tweet ile diğer kelimelerin önünde kullanılır. Ancak tweet’lerinizi fazla kullanmamaya dikkat edin. Bir ya da iki tanesi muhtemelen yeterlidir.

BFN

Eğer bir Twitter sohbeti yapıyorsanız, bunu imzalamanın tek bir yolu, “şimdilik hoşçakalın” anlamına gelen, bunu söyleyebilmenizdir. Bu, diğer kişinin oturumunuzu kapattığını ve başka tweet’lerin cevapsız kalmasını sağlar.

Botlar

Forbes, botları “yapay zeka ile desteklenen bir sosyal ağ hesabı” olarak tanımlar. Botlar trollerden farklıdır çünkü insanlar değildirler – insanlar tarafından yazılan , atlamayı bekleyen komutlardır.

BR

Sadece e-postada gibi, için söylenecek bir şey var sosyal medya görgü,  ve Twitter’da bir konuşma ayrılırken “saygılarımla” komutudur.

DM

Bir “DM” veya “doğrudan mesaj”, iki Twitter kullanıcısı arasında özel bir mesajdır. Bir public @mention’dan farklıdır, çünkü bir DM göndermek için alıcı sizi takip etmelidir.

Feed

Twitter’daki “feed’iniz” belirtilen ölçütlere uyan yeni tweet’ler açılırken sürekli güncellenen tweet’lerin listesidir. Tweetlerinizi takip ettiğiniz her defasında home feed’iniz güncellenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir