Youtube Clickbait Nedir? Nasıl Yapılır?

Categories Youtube HakkındaPosted on

Son zamanlar da adını sıkça duyduğumuz clickbait; tık tuzağı, tık yemi olarak dilimizde adlandırılmaktadır. İzleyicileri istedikleri sayfaya yönlendirmek için üretici kitlenin oldukça tercih ettiği bir bilgidir. Videolarda ve haberlerde kullanılan başlıklar, videonun öne çıkan görseli (thumbnail) gibi ögeleri clickbait olarak adlandırabiliriz. Bu yöntem sosyal medya üreticilerinin web sitelerinde, popüler olan Youtube mecrası ve hatta habercilik sektöründe dahi sürekli kullanılan bir yöntemdir. Birçok alanda kullanılan bu yöntemin Youtube’da nasıl uygulandığını, engel yaratan kuralların olup olmadığı merak edilmektedir. Peki, Youtube clickbait nedir? nasıl yapılır?

Youtube Clickbait Uygulaması

Günümüzde popülerliğini en üst sıralarda tutan Youtube, birçok içerik hakkında oldukça ayrıntılı bilgi sahibi olmamızı, gündem yakından takip etmemize olanak tanıyan bir uygulamadır. Clickbait yönteminin sık kullanım alanlarından biri olmasına rağmen, bu yöntemi faydalı şekilde kullanılmasını sağlayan bir arayüz geliştirmiştir. Bu arayüz sayesinde kullanıcılar dikkat çeken veya merak uyandıran videoların görselinin üzerine fare imlecini getirdiklerinde kısa bir ön izleme görecekler. Türk medyasında özellikle tuzak olarak kullanılan bu yöntem Youtube kullanımında sizi oldukça doğru içeriğe ulaşmanızı sağlayacaktır. Böylece zaman kaybı yaratan ve yanlış bilgi veren video trafiğini engelleyerek, bant genişliğinin tükenmesine de engel olacaksınız.

Youtube Clickbait Nasıl Yapılır?

Bir Youtube kanalına sahipseniz ve clickbait yöntemini doğru bir şekilde kullanmak istiyorsanız, ilk bilinmesi gereken içeriğe uzak olmayan ve ilgi çekici bir başlık seçmeniz. İzleyicilerin ilgisini çeken bir başlığı bulduktan sonra diğer bilinmesi gereken thumbnail yani video kapak görselini oluşturmak. Bunun için birçok fotoğraf düzenleme programı bulunmakta, bu programlardan edinebilirsiniz. Kullanacağınız küçük görseli olabildiğince merak uyandıran bir şekilde düzenlemelisiniz. Bunun için büyük bir bilgiye sahip olmanıza da gerek yok temel bilgileri edinerek çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz başlık ve görselden sonra tek yapmanız gereken videonuzu yüklemek olacak. Doğru kullanılan bu yöntem ile izlenme sayınızda ki artışa daha kolay ulaşmış olacaksınız.

Clickbait Sonrası İzlenme Sayınızın Artmaması

Belli bir kitleye ulaşmış iseniz zaten bu durumla karşılaşmanız oldukça düşüktür. Ama clickbait yöntemini yanlış yönlendirme yaparak kullanırsanız izleyicileri yanıltırsınız. Kullanıcılar videoyu açıp farklı bir içerik gördüklerinde 2 dakika olmadan kapatacaklar ve bu durum izlenme oranlarını olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer kanalınızı yeni açtıysanız yapmanız gereken trendlere giren konularla ilgili video çekmeye çalışın. Çünkü trend konuların izlenmesi için tek olması gereken ilgi çekici bir küçük resim sizin ön plana çıkmanızı sağlayacaktır ve izlenme sayınızda ki artışları göreceksiniz.

Clickbait Yönteminin Sağladığı Faydalar

Bu yöntem profesyonelce kullanıldığında, sadece biraz daha süslü başlıklarla ve iyi düzenlenmiş thumbnailler ile muhteşem geri dönüşler alacaksınız. Böylece bireysel anlamda popülerliğinizi arttıracak ve videoların trendler listesine düşerek tüm dünyanın izlediğini göreceksiniz. Bu durum Youtuber olma yolunda kapılarınızı aralayacak ve sayfa görüntülenme sayınızda da artışlara yol açarak, izleyicilerin reklamlarını daha çok tıklamasını sağlayacaktır.

Clickbait Yönteminin Zararları

Clickbait’in sağladığı avantajlar kadar size düşündüğünüzden çok zarar verebileceğini de unutmayınız. İzlenme sayınızı arttırmak amacıyla seçtiğiniz yanıltıcı başlık seçimleri ve görseller, kullanıcılar tarafından izlendiğinde kandırılmış hissine kapılarak bir sonraki paylaşımlarınız göz ardı edilebilir. Paylaştığınız içeriklerin altında hakaret içeren uygunsuz yorumlara maruz kalabilirsiniz. Size ait Youtube hesabı ve diğer sosyal medya araçlarından da olmak üzere takibi bırakmaları da olası bir durumdur. Daha ileri bir boyut ise, kandırılmış olma hissi ile sizin hakkınızda farklı platformlarda karalama yöntemlerine başvurabilirler. O yüzden olabildiğince içerikten uzaklaşmadan bir clickbaint oluşturmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir