Youtube ile Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Categories Youtube HakkındaPosted on

Youtube günümüzde geldiği noktada adeta standart televizyon yayınlarına rakip olabilecek bir hale gelmiş adeta bütün video kaynaklı medya sistemi Youtube içerisine taşınmış durumdadır. Günlük izlenme rakamları, günlük kullanıcı sayısı ve Youtube da üretilen içerik sayılarının çokluğu düşünüldüğünde bu platform üzerinden reklam yapmak markanın öne çıkarılması amacı ile oldukça önemlidir. Peki, Youtube ile dijital pazarlama nasıl yapılır?

Ürününün Öne çıkarılacağı Süreye Dikkat Edilmeli

Youtube platformunda bir marka veya ürünün dijital pazarlaması yapılıyorsa videonun ilk saniyelerinde çarpıcı bir giriş yapmalı ve ilk 10 saniye içinde mutlaka izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmalısınız. Araştırmalar video izleyicilerinin videoyu izleyip izlememeye ilk 8 saniyede karar verdiğini, eğer ilgisini çekmezse videoyu hemen geçtiğini gösteriyor. Ayrıca ilk saniyelerde mutlaka ürün veya odak ortaya çıkarılmalı ve izleyicilere ne ile karşı karşıya oldukları hissettirilmelidir.

Video izleyicileri videonun başında ne ile ilgili olduğunu anlamazsa muhtemelen sonuna kadar izlemeyecektir. İstatistiklere göre kullanıcılar sonuna kadar izlemediği videoları paylaşma eğilimine gitmezler. Buda sosyal medya etkileşiminin düşük olmasına sebep olmaktadır. Aynı şekilde video başlarında uzun bir müzik veya logo gösterilmesi videonun izlenme oranlarını düşürmektedir.

Kullanıcıya Müşteri Gibi Davranmak

Youtube’dan yapılan dijital pazarlamalar artık ileri seviyelere gelmiştir. Youtube platformu artık dijital pazarlamanın merkezidir. Bu sebeple burada ki Youtube kullanıcılarına direk olarak sanki markanın müşterisiymiş gibi davranmak gereklidir. Bu sayede kullanıcılar ile direk kontak kurulabilir. Aynı zamanda kullanıcılar marka tarafından dikkate alındıklarını ve önemsendiklerini hissedecektir. Böylelikle kullanıcılar ve marka arasında samimi bir ortam oluşur. Son olarak ise dijital pazarlama videolarında en önemli nokta videonun timing ayarlarıdır. Bu ayarlar tam yapılmalı videoda her söz ve müzik belli bir amaç için belli saniyelerde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir