Youtube Trendlere Nasıl Girilir?

Categories Youtube HakkındaPosted on

Youtube trendler sekmesi, kullanıcıların Youtube’dan tüm dünyada ki güncel gelişmeleri yakından takip etmesine olanak sağlayan bir bölümdür. Bu içerik de ise popüler olmuş videolar ya da ünlülere ait şarkı, film gibi birçok videoyu görebiliriz. Trend videoları kendi isteğinize göre kişiselleştirme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bölümün amacı farklı izleyicilerin beğeneceği ya da merak duygusu uyandıracak videolardan oluşmasıdır.

Trendlerde tüm ülkeler için aynı trend video listesi gösterilirken, Hindistan’da ise popüler olan dokuz Hint dilinin hepsi için aynı trend videolar gösterilmektedir. Trendler listesi ortalama 10-15 dakikada da bir yenilenmektedir. Bu günlemelerde videolar trend olma sırasına göre alt konuma düşebilir ya da sıralamasını koruyabilir. Şimdi de Youtube trendlere nasıl girilir? Ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Trendler Listesi İçeriği

Trendler Youtube’a yüklenen birçok videodan bazılarını listelemektedir. Trend videolar, geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden, şaşırtıcı ya da farklı konu barındıran, tüm dünyaya bilgi verici içeriğe sahip olan, tıklama sayısı için tuzaklar barındırmayan ve yanıltıcı içerik barındırmayan videolardan oluşması amaçlanır.

Videolarınız Trend Listesinde Nasıl Yer Alır?

Videolarınızın trendler sekmesinde yer alması için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunlar; izlenme sayısı, izlenmelerin Youtube dışında da yapıldığı kaynaklar, izlenme sayısında ki artış hızı, videonun yüklenme tarihinin eski ya da yeni olması en başlıca kriterlerdir. Sadece bu kriterlerden bir yada iki tanesine ulaşmak trend listesi için yeterli değildir. Trend videolar arasına girebilmesi için bu başlıca maddelerin hepsini belli oranlarda içermelidir.

Trendler Sekmesi Etkileyen Diğer Etkenler

Üst paragraf da belirttiğimiz kriterler dışında Youtube trend video seçiminde, paylaşımcıların diğer videolarının da uyduğu kriterleri incelemesi için bir gösterge kullanmaktadır. Bu gösterge sayesinde üreticilerin çeşitli videolarını ön plana çıkarmak amaçlanmıştır. Ayrıca Youtube politikasına uygun olmayan içeriğe sahip videoları engellemek için de politika kuralları uygulanmaktadır. Videoların sıralanması ABD’deki reklamsız izlenmelere göre düzenlenmektedir. Şuan sadece ABD sınırları içerisinde uygulanması deneme amaçlıdır. Daha geniş kapsamlı kullanıma sunulması için bu deneysel uygulamanın aldığı geri bildirimlere göre karar verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir