Youtuber mikforonu nasıl olmalı

Categories Youtube HakkındaPosted on

Başlarda youtuberlık çok fazla bilinmese de günümüzde birçok kişi youtuberlığı profesyonel olarak yapmakta ve bu işten geçimlerini sağlamaktadır. Günümüzde dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde birçok youtuber farklı konular üzerine videolar ve kısa filimler çekmektedir. Ancak youtuber ola bilmek için kaliteli videolar ve kendinize özgü içerikler ile video çekmeniz gerekmektedir.

Bunların yanı sıra youtuberlık için kullanacağınız ekipmanlarda video içeriğiniz kadar önemlidir. Youtube kanalınıza çekmiş olduğunuz videolar beğenilmesi için iyi bir içerikle birlikte görüntü ve ses kalitesi de son derece iyi olması gerekmektedir. Özelliklede video çekerken ve canlı yayın yaparken ses kalitesi çok iyi olmalıdır. İzleyiciye video konusu dışında başka sesler gitmemeli ve seste karıncalanmalar olmamalıdır. Bu sebepten dolayı akla ilk gelen soru ise youtuber mikfofonu nasıl olmalı sorusu olmaktadır.

Youtuber Mikrofon Seçimi

Youtuberlık yapan veya yeni başlayacak olan kişiler gerekli bütün ekipmanları alması gerekmektedir. Youtuberlık yapacak olan kişiler ilk olarak en önemli ekipman olan mikrofonu en iyi şekilde seçmelidir. Ancak bir youtuber mikrofonu nasıl olmalı denildiğinde ise akla ilk gelen mikrofon seçenekleri ise stüdyo mikrofonları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise telefon kulaklığı veya küçük yaka mikrofonları ile ses kaydı yaparken dinleyiciye dışardan gelen sesleri ve sizin konuşma esnasında fazladan çıkardığınız sesleri direk olarak dinleyiciye iletmektedir. Bu durum ise dinleyici için hoş bir durum olmaz ancak video çekerken veya canlı yayın yaparken stüdyo mikrofonları kullanmanız durumunda ise sesiniz konuşma esnasında daha net ve anlaşılır bir şekilde dinleyiciye ulaşmaktadır. Ayrıca dışardan gelen sesleri de büyük oranda azaltmakta ve dileyiciye herhangi bir ses bozulmasını yansıtmamaktadır.

Youtuber Mikrofon Çeşitleri

Youtuber kanalı olan kişiler için birçok mikrofon seçeneği bulunmaktadır. Youtuberlar çektikleri video türüne göre farklı boyutlarda ve özelliklerde mikrofon çeşitleri kullanmaktadır. Örneğin açık havada video çeken youtuberlar için en ideal mikrofon dinamik mikrofon modelleridir. Dinamik mikrofon modelleri ağır ve yüksek seslere karşı daha dayanıklı olduklarından dolayı dış çekimlerde her türden gelen seslere karşı daha kullanışlı olmaktadır. İç çekim yapan youtuberlar için ise genel olarak stüdyo mikrofonları tercih edilmektedir. Çünkü stüdyo veya ev çekimleri esnasında video sesinin dinleyiciye son derece net bir şekilde ulaşması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı stüdyo mikrofonları dinamik mikrofon çeşitlerine göre daha hassas özelliklere sahip olduğundan dolayı video sırasında ses kalitesini dinleyici için oldukça iyi bir düzeyde tutmaktadır.

Youtuberlık İçin Ses Kalitesinin Önemi

Youtuber olan kişiler izleyici kitlesini arttırmak için birçok alanda kendilerine özgü videolar ve kısa filimler çekmektedir. Ancak izleyici kitlesi yalnızca içerik ile artmamaktadır. Yotuberların yapmış oldukları her türlü videoyu izleyici kitlesine üst düzey görüntü ve ses kalitesi ile sunmak zorundadır. Ses ve görüntü kalitesinin düşük olması büyük oranda izleyici kitlesi kaybına yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı çekilen videoların ses kalitesi son derece net ve anlaşıla bilir bir şekilde olmalıdır.

Youtuber Olmak

Youtuber olmak isteyen kişiler ilk olarak kanal açmadan önce kendilerine bir kanal içeriği belirlemek zorundadırlar. Daha sonra ise çekecek oldukları videolar için gerekli ekipmanları temin etmeleri gerekmektedir. Youtuberlar çektikleri video ve kısa filmlerde öncelikli olarak videonun görüntü ve ses kalitesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Özelliklede sesi dinleyiciye net ve anlaşılır bir şekilde iletmek için en uygun mikrofon modelini kullanmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir