Youtuber Olmak İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Categories Youtube HakkındaPosted on

Günümüzde popüler olan Youtuberlık, birçok kişinin hobisi haline gelmiştir. Çeşitli vlog videoları, oyun videoları ve tanıtım videoları çekerek para kazanmak isteyenlerin yanı sıra Youtuber olarak popülaritesini arttırmak isteyenlerin dikkate alması gereken bazı konular da bulunmaktadır. Bu konuda akla gelen ilk soru ise “Youtuber olmak için gereken ekipmanlar nelerdir?” sorusudur. Tabi ki ekipmanları alırken her zaman en iyi sisteme sahip olmak gerekmektedir. Ancak bütçeye uygun alınacak sistemler ile de kolayca Youtuber olma şansı vardır.

Kamera ve Mikrofon

Youtuber olma konusunda ilk ekipman muhakkak ki kamera ve mikrofondur. Kamera seçiminde iyi ve kaliteli bir görüntü almak, izleyen sayısını arttırmakta önemli bir unsurdur. İlk olarak kamera seçimini yaparken bütçeye uygun olarak seçmek gerekmektedir. Ancak daha sonra kazanılan parayı buraya yatırarak, daha kaliteli bir kamera almak ve izlenme sayısını arttırmak için çok önemlidir. Böylece daha kaliteli içerikler ortaya koymak mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra kamera seçimi kadar mikrofon da önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Kendinden mikrofonlu kameralar, genel olarak uzak çekimlerde ses kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Bununla beraber birçok zaman ortaya seste sorunlar çıkabilmektedir. Ancak bir masa ya da yaka mikrofonu kullanımı, sesin daha kaliteli olması açısından büyük önem arz etmektedir.

Doğru Işık Kullanımı

Youtube videosu çekerek popüler olmak isteyenlerin çekmiş oldukları videolarda ışık kullanımı da çok önemlidir. Videoda ışık kullanımı daha kaliteli içerikleri üretmek adına önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Video içeriklerinin karanlık olması, izlenme sayısının düşük kalmasına neden olmaktadır. Eğer yeterli bütçe bulunuyor ise özel kamera ışıklarından edinilmesi gerekmektedir. Ancak yeterli maddi imkan bulunmuyorsa gün ışığı bu konuda destek olmalıdır.

Kaliteli Montaj Programları

Youtuber olmak için çekilen videolardaki montaj da çok önemlidir. Youtube videoları çeken kişiler, video içeriğinin yanı sıra montaj konusunda da bir fikir sahibi olması gerekmektedir. Son derece profesyonel bir şekilde ortaya çıkarılması gereken bir işlem olan montajda kullanılan programlar de öneme sahiptir. Profesyonel programlardan destek alınarak ve görüntüler arasında herhangi bir kesinti olmadan montaj işlemi yapılmalıdır. Bununla beraber çeşitli efektler kullanılarak da içerik zenginleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir