Youtuberlerin en çok kullandığı video programları

Categories Youtube HakkındaPosted on

Son dönemlerde bir meslek haline gelmiş olan ve devlet kurumlarında eğitimleri verilen Youtuberlik, birçok olayı ya da durumu komik, eğlenceli, eğitici, bilgi verici ve şaşırtıcı şekilde ve tamamen özgün olarak sunma durumudur. Youtuberlerin, bu işlemleri yaparken gerek ses efektleri, gerekse de görüntü açısından kaliteli içerikler hazırlamaları gerekir. Kötü bir görüntü ya da ses kalitesine sahip olan videoların geniş kitleler tarafından izlenmesi ve olumlu yorumlanması mümkün olamayabilir. Bu nedenle, video çekimleri sırasında ya da çekim sonrasında kullanılabilecek bazı programlara ihtiyaç vardır. Bu programların kullanılması videoların ses ve görüntü kalitelerini artırabileceği gibi, hedef kitlenin de gelişmesini sağlar. İşte youtuberlerin en çok kullandığı video programları;

Sony Vegas Pro 11/ Camtasia Studio 8

Camtasia Studio programı ile çekimi yapılan videoların en iyi şekilde düzenlenebilmesi ve yüksek kalitede yeniden kaydedilebilmesi mümkün. Ekran kaydı yapma özelliği de bulunan bu program, tamamen ücretsiz olarak internetten indirilebiliyor. Aynı şeklide Sony Vegas Pro 11 de dijital bir kurgu programı olarak nitelendiriliyor. En iyi ses efektlerini yapmayı sağlayan Vegas Pro 11, ücretli bir programdır.

Adobe Photoshop CS6/ Fraps

Fraps, tüm Youtuberlerin en fazla kullandıkları programlardan biridir. Camtasia Studio ile birlikte kullanılan Fraps, kısa videoların kaydedilmesinde oldukça önemli. Oyun videoları çeken Youtuberler tarafından daha çok tercih edilen Fraps, 30 günlük ücretsiz sürümü ile indirmelere açık tutuluyor. Lisanslı olarak da satın alınarak daha uzun soluklu videolar çekilebiliyor. Adobe Photoshop CS6 ise videoların boyutlarının ayarlanmasında kullanılıyor. Videolara yeni görseller eklemek ve daha etkileyici bir hale gelmelerini sağlamak isteyenler için oldukça kullanışlı bir program.

Grass Vallet Edius/ Photoscape

Photoscape programı, her Youtuberin mutlaka elinin altında olan bir programdır. Video düzenleme işinde oldukça başarılı olan bu program sayesinde videolara yeni efektler eklemek ve görsel açıdan zenginlik kazandırmak mümkün. Grass Vallet programı da, tüm video formatlarına uygun olarak hazırlanan ve video geçişlerinin efektif şekilde yapılmasını sağlayan özellikler içeriyor. Video geçişlerine değişik sesler eklemek isteyenler ya da geçişleri resimlerle süslemek isteyenlerin tercihleri genelde Grass Vallet Edius’tan yana oluyor.

Final Cut Pro/ Open Broadcaster

Apple imzalı bir program olan Final Cut Pro, özellikle Mac kullanıcılarının vazgeçemedikleri programlardan biridir. Yüksek kalite videoların kalitelerinin düşmemesi için kullanılan bu program sayesinde, videolar üzerinde ne tür değişiklik yapılırsa yapılsın görüntü ve ses kalitesinden yana herhangi bir kayıp yaşanmıyor. Her Youtuberin en favori programlarından bir diğeri de Open Broadcaster programıdır. Bu program ile videolar üzerinde istenilen ya da hayal edilen her şey yapılabiliyor. Ses efektleri ekleme, görüntü kesme, görüntü ekleme, ses değiştirme gibi birbirinden farklı yüzlerce farklı işlem yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir